درباره بنیان صنعت ماشین پایتخت

شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت در سال 1384 با شماره 264909 به ثبت رسیده و در حوزه اسقاط خودروهای فرسوده فعالیت خود را آغاز نمود. بنیان صنعت ماشین پایتخت جزء اولین شرکتهای کشور می‌باشد که ضمن دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح در شهرک اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده واقع در شهرک صنعتی شمس آباد مستقر گردید. تجهیزات به کار گرفته شده، عموماً بر اساس نیازهای موجود و تا حد امکان توسط مهندسین داخلی طراحی و ساخته شده است. مثلاً دستگاه پرس خودروهای فرسوده که با قدرت 40 تن بدنه خودرو را مچاله می نماید کاملاً توسط متخصصین داخلی و در حوزه فعالیتی شرکت زیر نظر مدیرعامل طراحی، ساخته و بکارگیری شده است.

دفتر مرکزی: شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت در بلوار آیت الله کاشانی ، بین خیابان رامین و گلستان ، پلاک 266 ، طبقه سوم ، واحد 17 آغاز به کار نمود در آن سالها اسقاط خودروهای فرسوده توسط شرکتهای لیزینگ عمدتاً وابسته به خودروسازان ـ ایران خودرو و سایپا ـ صورت می پذیرفت و بنیان صنعت پس از عقد قرارداد هایی با لیزینگ بانک ملی ، و لیزینگ ایران خودرو ، خودروهایی را که توسط نمایندگی های آنها در سراسر کشور پذیرش گردیده تحویل می گرفت و معرفی می شد . در اوایل طرح مراجعات به طور مستقیم به پارکینگ صورت می پذیرفت و متقاضیان محترم پس از تشکیل پرونده مراحل اسقاط خودروی فرسوده خود را پشت سر گذاشته و گواهی اسقاط موقت صادر شده را در محل پارکینگ تحویل می گرفتند و لیست تجمیعی گواهی اسقاط های صادر شده پس از تأیید نهایی توسط پلیس راهور ناجا به لیزینگ های فوق الذکر تحویل می گردید و مالکان خودروهای فرسوده اسقاط شده ماشین جایگزین شان را از نمایندگی دریافت می نمودند به این ترتیب هیچ گونه مراجعه ای به دفتر مرکزی صورت نمی گرفت در فاز 6 پس از استقراربخش اصلی شرکتها در شهرک صنعتی شمس آباد به دلیل بعد مسافت طبق دستور العمل ستاد محترم تبصره 13 مقرر گردید تشکیل پرونده متقاضیان در شهر تهران صورت گیرد تا در صورت بروز مشکل اداری در پرونده های تشکیل شده هم وطنان عزیز دچار مشکلات بیش از پیش نگردند و در نتیجه به منظور ساماندهی این مهم واحدی در مجاورت دفتر مرکزی به منظور پذیرش در اختیار شرکت بنیان صنعت قرار گرفت تا مراجعین محترم در رفاه کامل بتوانند نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند.

بحرین: انبار بحرین یکی از مراکز دپوی آهن آلات مختلف در حاشیه بزرگراه آزادگان می باشد که جهت دمونتاژ خودروهای پذیرش شده در اختیار شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت قرار گرفت. یک دستگاه پرس چهل تن که تماماً توسط پرسنل شرکت طراحی گردیده و ساخته شده بود در این محل نصب و راه اندازی گردید که بدنه خودروها به صورت کامل در آن قرار گرفته و پس از 3 دقیقه در ابعاد (65× 65 × 90 ) بدنه پرس شده را خارج می نمود.

سایت شمس آباد: پس از اخذ جواز تأسیس شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت از سازمان صنایع و معادن استان تهران د ر مورخه 10/7/85 اقدامات اولیه جهت دریافت زمین مربوطه به مساحت 4 هکتار در شهرک صنعتی شمس آباد آغاز گردید متأسفانه وجود قوانین دست و پاگیر اداری باعث شد تا تحویل زمین به فروردین سال 86 کشیده شود و این موضوع باعث تأخیر استقرار شرکت در شهرک صنعتی شمس آباد گردید. پس از تحویل زمین نسبت به استقرار یک تیم قوی اجرائی به منظور سازماندهی ساخت و سازها صورت پذیرفت که پس از گذشت هفت ماه در پایان مهر ماه سال 86 ساخت یک ساختمان سه طبقه ، ساختمان دو طبقه و سه ساختمان یک طبقه به اتمام رسید و فضا آماده حضور پرسنل گردید. قابل ذکر است تجهیزات زیر بنائی ذیل الذکر در محیط چهار هکتاری سایت نصب و راه اندازی گردیده است:

  •   نصب تجهیزات آتش نشانی
  •   کابل کشی برق مورد نیاز
  •   نصب یک دستگاه ژنراتور برق اضطراری
  •   احداث چاله سرویس و دفن دو منبع به منظور جمع آوری بنزین و روغن خودروهای تحویلی
  •   ساخت نمازخانه
  •   ساخت آشپزخانه و غذاخوری
  •   احداث خوابگاه کارگری
  •   ‌احداث باسکول60 تنی

از آبان ماه سال 1386 تاکنون سایت شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت در این محل آغاز به کار نموده است.

پارکینگ اسلامشهر: این پارکینگ به مساحت 000/30 متر مربع ( سه هکتار ) در جاده قدیم تهران ـ‌ ساوه بعد از اسلامشهر ، روبروی نسیم شهر واقع شده است. در این فضا که از سال 84 در اختیار شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت قرار داشت با یک ساختمان یک طبقه و نیم به عنوان فضای پذیرش ، رایانه ، نواقص ، بایگانی و مدیریت شروع به کار نمود. آشپزخانه ای به مساحت 30 متر مربع همراه با سالن غذا خوری و استراحتگاه به مساحت 70 متر در انتهای پارکینگ توسط مدیریت شرکت ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت. شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت تا آبان ماه سال 86 در پارکینگ اسلامشهر مستقر بود و نسبت به پذیرش و اسقاط خودروهای فرسوده مبادرت می ورزید. در این پارکینگ صرفاً خودروها پذیرش گردیده و پس از بازدید توسط افسران کارشناس پلیس راهور ناجا اسقاط می شد و از آنجایی که سازمان حفاظت محیط زیست مانع صدور مجوز بازیافت در این محل گردیده بود ، ماشین های اسقاط شده پس از بارگیری به دو محل بازیافت متعلق به شرکت (آدران و بحرین) انتقال می یافت.

آدران: پارکینگ آدران به منظور دمونتاژ و تفکیک قطعات خودروهای فرسوده در جاده آدران به شهریار واقع شده بود. از زمان آغاز به کار فعالیت شرکت بنیان صنعت ماشین پایتخت قسمتی از خودروها جهت انجام فرآیند دمونتاژ به سایت آدران منتقل می شد و خودروها به قطعات فلزی مختلف موجود تفکیک می شدند. این پارکینگ با مساحت 000/10 متر مربع به مدت 12 ماه در اختیار شرکت قرار داشت. در زمان انتقال پارکینگ صنعت در اسلامشهر به شهرک صنعتی شمس آباد این فضا برای شرکت کاربردی نبود. در این پارکینگ یک دستگاه پرس متوسط وجود داشت که بدنه خودروهای وارد شده در آن پس از تفکیک به وسیله هوا برش به چهار قسمت تقسیم شده و پرس می شد و سپس به مراکز ذوب فولاد کشور منتقل گردیدند.

گزارش عملکرد

4987 دستگاه سواری اسقاط شده
265 دستگاه مینی‌بوس و کامیونت بازیافت شده
15354 تن فولاد بازیافت شده
245120 تن فلزات قراضه بازیافت شده