پیش بینی انباشت ۹۰۰ هزار گواهی اسقاط خودروی سنگین فرسوده در سال جاری

به گزارش خبر خودرو ، رئیس کارگروه اتحادیه بازیافت و اسقاط خودروهای فرسوده کشور با توجه به آخرین وضعیت مراکز اسقاط خودروهای فرسوده اظهار داشت : در حال حاضر متاسفانه مراکز اسقاط در وضعیت بسیار بدی به سر می برند و دلیل اصلی مشکلات مراکز اسقاط عدم اجرای مصوبات و قانون است.

به گزارش خبر خودرو ، رئیس کارگروه اتحادیه بازیافت و اسقاط خودروهای فرسوده کشور با توجه به آخرین وضعیت مراکز اسقاط خودروهای فرسوده اظهار داشت : در حال حاضر متاسفانه مراکز اسقاط در وضعیت بسیار بدی به سر می برند و دلیل اصلی مشکلات مراکز اسقاط عدم اجرای مصوبات و قانون است.

محمد حسین گودرزی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت : در سال گذشته مصوبه ای که بر اساس آن می بایست به ازای تولید هر خودرو با مصرف بنزین بالای ۸٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر یک گواهی اسقاط توسط خودروساز ارائه می شد لغو شد و لغو این مصوبه مراکز اسقاط را مشکل جدی مواجه کرد.

وی در ادامه تصریح کرد : با لغو مصوبه مذکور در سال گذشته ، فقط وارد کنندگان خودرو از گواهی اسقاط استفاده می کردند که با بسته شدن سایت ثبت سفارش عملا گواهی های اسقاط به صورت انباشت درآمد و در حال حاضر طبق آخرین آمار ۹۵ هزار برگه اسقاط در صفحات واردکنندگان و مراکز اسقاط کشور باقی مانده است.

وی با اشاره به اجرای طرح اسقاط خودروهای سنگین در سال جدید گفت : طی طرحی که توسط رئیس‌ جمهور اعلام شد و طبق آن باید در سال جاری ۷۰ هزار کامیون از رده خارج خواهد شود ، با اسقاط ۷۰ هزار دستگاه خودروی سنگین، حدود ۹۰۰ هزار گواهی اسقاط تولید خواهد شد که باید محل مصرف این گواهی ها مشخص شود.

رئیس کارگروه اتحادیه بازیافت و اسقاط خودروهای فرسوده کشور افزود : امیدواریم دولت راهکاری برای مصرف این گواهی ها پیدا کند و مراکز اسقاط با مشکل مواجه نشوند.

وی با اشاره به مصوبه جدید دولت در خصوص کاهش تعرفه خودروهای وارداتی و تاثیر آن بر فعالیت مراکز اسقاط خودروها در کشور، اذعان داشت : بعید می دانم این مصوبه تاثیری بر روند کار مراکز اسقاط داشته باشد زیرا طبق برآوردهای ما در سال جدید حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو اسقاط خواهد شد ؛ البته با احتساب ۲۱۰ مرکز دارای کد فعالیت ، مراکز اسقاط آمادگی اسقاط سالیانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو را دارا هستند ؛ که متاسفانه به دلیل لغو مصوبه اصلی مربوط به خودروسازان تمام فشار روی واردکنندگان قرار گرفت و واردکنندگان به تنهایی نمی توانند تمامی گواهی های اسقاط را استفاده نمایند.

وی افزود : خودروسازان از مشارکت در اسقاط کنار گذاشته شده اند ، در حالیکه مجریان اصلی اسقاط باید خودروسازان و واردکنندگان باشند ، اما تا کنون نتوانسته ایم خودروسازان را مجاب به مشارکت در طرح اسقاط نماییم.

محمد حسین گودرزی در خصوص تبعات تعطیلی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده خاطر نشان کرد : تعطیلی مراکز اسقاط تبعات منفی زیادی دارد ؛ مراکز اسقاط بدون استفاده از کمک دولت ۲ هزار میلیارد به صورت شخصی هزینه کرده اند و ضمن اینکه در هر مرکز حدود ۱۵ نفر به صورت مستقیم و حدود ۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم در حال فعالیت هستند که با تعطیلی مراکز اسقاط عملا این افراد بیکار خواهند شد.

وی به فعالیت مراکز اسقاط با حداقل ظرفیت اشاره کرد و یادآور شد : در حال حاضر مراکز اسقاط با ۱۰ تا ۱۵ درصد از ظرفیت خود در حال فعالیت هستند از طرفی دولت با عدم رعایت قانون هوای پاک این ضرر را به مراکز اسقاط تحمیل می کند.

وی افزود : قانون هوای پاک در سال گذشته مصوب شد ولی هرگز اجرایی نشد در همین راستا از رییس سازمان حفاظت از محیط زیست درخواست کردیم جلسه ای برای اجرای قانون هوای پاک در کشور برگزار نماییم.

گودرزی در ادامه با توجه به آخرین آمار اسقاط خودروها در کشور تصریح کرد : بر مبنای معادل سازی در سال گذشته حدود ۳۶۰ هزار گواهی اسقاط تولید شده است.

وی در ادامه افزود : جهت اسقاط خودروهای کشنده ۱۶ ، اتوبوس ۱۴ ، خودروهای سواری ۱ ، تاکسی ۲ ، وانت بسته به میزان ظرفیت حمل بار زیر یک تن ۲ و بالای یک تن ۳ عدد برگه اسقاط تولید می شود.

وی در پایان گفت : سال خوبی را برای مراکز اسقاط پیش بینی نمی کنم مگر اینکه دولت تمهیداتی را در نظر بگیرد و راهکارهای اساسی و درستی را جهت کمک به مراکز اسقاط پیشنهاد کند.