نحوه ثبت نام و دستورالعمل طرح از رده خارج نمودن خودروهای فرسوده دولتی (درج شده در سایت ستاد:hamsu.ir)

نحوه ثبت نام و دستورالعمل طرح از رده خارج نمودن خودروهای فرسوده دولتی

الف فرآیند ثبت نام :

۱به منظور ثبت نام خودروهای فرسوده دولتی لازم است ابتدا سازمانها و دستگاه های اجرایی به سایت www.nosazin.org مراجعه نمایند.

نکته ۱: در این دستورالعمل منظور از کلمه کلیک “یکبار کلیک” می باشد .

نکته ۲: زرد شدن محتوای هر فیلد نشان دهنده این است که تکمیل فیلد مربوطه الزامی است.

۲-پس از درج نام کاربری و رمز عبور در فرم نمایش داده شده، دکمه ورود را کلیک نمایید.لازم به ذکر است که نام کاربری و رمز عبور همان نام کاربری و رمز عبور تعریف شده در سامانه نرم افزاری قبلی(نرم افزار ثبت نام خودروهای فرسوده دولتی) می باشد، فقط به ابتدای نام کاربری نیز یک حرف g اضافه می شود

۳-پس از ورود به سامانه در منوی سمت راست صفحه آیتم های زیر را مشاهده خواهید نمود:

  • اطلاعیه ها
  • خودروهای دولتی
  • جست و جو
  • مالی
  • پیغام ها
  • نمایندگان دولتی (شماره حساب،مشخصات مجوز کمیسیون ماده ۲،معرفی نامه نماینده)

۴-آیتم اطلاعیه ها، به منظورنمایش بخشنامه ها و ابلاغیه های رسمی طرح(ارسال شده توسط مدیر پروژه) می باشد که همواره باید مورد توجه کاربر استفاده کننده از نرم افزار قرار گیرد.تعداد اطلاعیه های ارسال شده که هنوز مورد مطالعه کاربر قرار نگرفته است بصورت یک عدد در کنار عبارت “اطلاعیه ها” نمایش داده می شود.

۵-در مرحله اول آیتم “نمایندگان دولتی” را از منوی سمت راست انتخاب کرده و سپس روی تب  “مشخصات شماره حساب” کلیک کنید . در این قسمت با استفاده از کلید “مورد جدید”، اطلاعات بانکی از جمله نام بانک و شماره حسابی که از طرف دستگاه جهت پرداخت هزینه لاشه مشخص شده است را وارد نمایید و در تب معرفی نامه نمایتده دستگاه اجرایی با استفاده از کلید مورد جدید “شماره معرفی نامه و تاریخ معرفی نامه” درج شده و در تب “مشخصات مجوز کمیسیون” با استفاده از دکمه مورد جدید شماره مجوز و تاریخ مجوز درج می گردد.

۶-در مرحله دوم آیتم “خودروهای دولتی” را از منوی سمت راست انتخاب نمایید. در این بخش می توانید راهنمایی های لازم را در تب راهنما مشاهده نمایید. محتوای تب راهنما توسط مدیر پروژه تهیه گردیده و حاوی اطلاعاتی از جمله شرایط طرح می باشد.

۷-پس از مطالعه ی شرایط طرح در تب راهنما روی تب” آغاز” کلیک کنید. در این قسمت نماینده ارگان دولتی می بایست کد ملی خود را وارد کرده و سپس دکمه جستجوی (واقع در پایین صفحه) را کلیک نماید. در صورتی که از قبل برای کد ملی ثبت شده، اطلاعاتی درج نشده باشد پیغام “اطلاعات فردی متقاضی در سیستم موجود نمی باشد” نمایش داده خواهدشد. با کلیک روی دکمه OK در پیغام نمایش داده شده، فرم اطلاعات پایه افراد را مشاهده می نمایید. در این فرم اولین فیلد، ” نوع” خواهد بود که نمایندگان ارگان های دولتی حتما می بایستی که گزینه “حقوقی” را انتخاب نمایند. در همین قسمت مشخصات ارگان دولتی،کد ملی و اطلاعات تماس نماینده و اطلاعات پستی که می بایست حاوی استان و شهر محل سکونت نماینده نیز باشد را درج نمایید و سپس در قسمت اطلاعات محل اسقاط (که همان محل استقرار خودروهای فرسوده می باشد) استان و شهر مربوطه را انتخاب کرده و در ادامه با استفاده از دکمه تایید به فرم درج مشخصات فنی خودرو بروید.

۸-با توجه به اینکه طرح اسقاط خودروهای دولتی به ارائه معرفی نامه و مجوز کمیسیون ماده ۲ نیاز دارد فیلد های مربوطه را انتخاب نموده و دکمه تایید را کلیک کنید درصورتی که فیلدی ناقص یا اشتباه پر شده باشد برای اصلاح با رنگ زرد مشخص خواهند شد در غیر اینصورت با کلیک روی دکمه “چاپ کن”، ثبت نام وسیله نقلیه به پایان رسیده و پرینت فرم ثبت نام خودرو که حاوی اطلاعات نماینده و اطلاعات فنی خودرو می باشد امکان پذیرمی گردد، همچنین شماره سریال پرونده نیز نمایش داده خواهد شد.

۹- برای ثبت اطلاعات خودروی جدید لازم است تا در همان تب آغاز روی عبارت “بررسی کدملی متقاضی”   (در ذیل کلمه آغاز قرار دارد) کلیک نموده و کدملی نماینده را مجدد جستجو نمایید و همانند بند ۷ و ۸ مراحل لازم را انجام دهید.

۱۰- برای اینکه لیست خودروهای دولتی ثبت شده را رویت نمایید می توانید پس از کلیک روی لینک “خودروهای دولتی” (در منوی سمت راست صفحه) از طریق تب “وضعیت پرونده ها” و دوبار کلیک روی نام کاربریتان (که در پنل میانی صفحه مشاهده خواهید نمود) استفاده کنید.پس از نمایش آمار ثبت نام روی هر کدام از اعدادی که در گزارش تولید شده دوبار کلیک کنید لیست مربوطه نمایش داده خواهد شد.

۱۱- پس از ثبت نام خودروهای فرسوده دولتی، معاونت نوسازی ناوگان بر اساس دستورالعمل ها نسبت به تخصیص خودروها به مرکز اسقاط اقدام می نماید.

۱۲-از آنجا که اطلاعات درج شده در فرم ثبت نام با بانک اطلاعاتی تمامی خودروهای دولتی پلیس راهور ناجا مقایسه خواهد شد در صورتی که مغایرتی در اطلاعات درج شده وجود داشته باشد با پیغام” این خودرو حائز شرایط ثبت نام نمی باشد” مواجه خواهید شد.

۱۳-قابل ذکر است تمامی خودروهای دولتی موجود در بانک اطلاعاتی دارای شناسه وسیله نقلیه فرسوده (VIN) می باشند لذا ثبت نام خودروهای دولتی بدون ثبت شناسه وسیله نقلیه فرسوده (VIN) در این طرح امکان پذیر نمی باشد.

۱۴-در صورتی که کاربری خودروی دولتی وانت،کامیون،کامیونت و یا کشنده باشد فیلد تناژ (به کیلوگرم) فرم ثبت نام الزامی است در غیر اینصورت فیلد مربوطه می بایست خالی بماند.

ب- دستورالعمل :

۱-مراکز اسقاط موظف هستند پس تخصیص نسبت به فراخوان و پذیرش خودرو برطبق دستورالعمل ظرف مدت یک هفته اقدام نمایند.

۲-پس از پذیرش در صورتی که روند کاری اسقاط حداکثر ظرف مدت دو هفته تکمیل نشود و تاییدیه راهور ثبت نگردد، این موضوع در تخصیص های بعدی مرکز اسقاط تاثیر گذار خواهد بود.

۳-مسئولیت جابجایی خودروهای فرسوده دولتی و هزینه انتقال از سازمان مربوطه به سایت اسقاط به عهده مرکز می باشد.

۴-براساس بررسی و کارشناسی صورت گرفته ارزش لاشه خودروهای فرسوده دولتی به ازاء هر کیلوگرم ۴۲۰۰ ریال به مدت ۳ ماه (از مورخ ۰۱/۰۹/۹۲ لغایت ۳۰/۱۱/۹۲) می باشد.

۵-مرکز اسقاط موظف می باشد، ارزش لاشه گواهی اسقاط را در مدت زمان حداکثر ۱۵ روز از ثبت خروجی اسقاط به  شماره حساب اعلامی در سایت توسط سازمان مربوطه اقدام نماید.

۶– در صورتی که بعد از فراخوان، اطلاعات خودرو مغایرت داشته باشد لازم است مرکز اسقاط نسبت به اعلام مغایرت همانند سایر طرحها اقدا م نماید.

۷-فرایند و دستورالعمل اسقاط خودروهای فرسوده دولتی بدون در نظر گرفتن قابلیت تردد می باشد و با توجه به اینکه در ازاء اسقاط موتورسیکلت دولتی، تسهیلاتی به دستگاه اجرایی تخصیص داده نمی شود، لذا سعی شده است نسبت به اجرای فرایند اسقاط با دستگاه دولتی همکاری لازم صورت گیرد و در موارد فقدان اسناد مالکیت خودرو به استناد نامه شماره             ۵۶۲۲۸=۴-۱۲۹۸/۴/۱۳ مورخه ۱/۴/۹۰ ارسالی از پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به روسای پلیس راهور فرماندهی استانهای کشور در صورت ارائه تعهدنامه کتبی از بالاترین مقام دستگاه اجرایی دارنده خودرو مبنی بر قبول مسئولیت ناشی از کشف فساد احتمالی با لحاظ سایر شرایط و مقررات نسبت به اسقاط موتورسیکلت های موصوف اقدام لازم معمول نمایند.

۸-دستورالعمل اعلامی فوق از مورخ۱/۹/۹۲برای مدت سه ماه قابل اجراء می باشد و و پس از اتمام مهلت۳ ماه، قیمت ارزش لاشه مجدداً بررسی، کارشناسی و ابلاغ می شود.