گواهی انطباق کالا (coc) چیست؟

 • 1.    در صورت تقاضای اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نمایندگی رسمی  جهت تجهیز شبکه خدمات پس از فروش،راه اندازی و اخذ نمایندگی رسمی شرکت های خارجی بر اساس «دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگی رسمی شرکت خارجی» ابلاغی مورخ 15/2/1393، مرکز امور اصناف و امور بازرگانان ایران مراتب را رسیدگی و در صورت احراز شرایط نسبت به ارایه گواهی فعالیت نمایندگی رسمی اقدام می نماید و در صورتی که وارد کننده شرایط اخذ نمایندگی را نداشته باشد صرفاً پس از عقد توافقنامه ارایه خدمات گارانتی و وارانتی (تعهد ضمانت، تامین قطعات و ارائه سرویس ) فی مابین نماینده رسمی و شخص متقاضی و ارائه توافقنامه مذکور به سازمان توسعه تجارت ایران(دفتر مقرات صادرات و واردات) می تواند جهت ثبت سفارش اقدام نماید. همچنین نمایندگان رسمی موظف می باشند در صورت درخواست واردکنندگان فاقد نمایندگی برابر شرایط توافق نامه مندرج در دستورالعمل واردات خودروهای سواری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نماینده رسمی عمل نمایند.

  2.    وارد کننده می بایست دارای:
  • کد اقتصادی،
  • گواهی ثبت نام ارزش افزوده برای هر دوره،
  • نام وآدرس مندرج بر روی کارت بازرگانی و آدرس شخص (حقیقی و حقوقی) باید یکسان باشد،
  • درخواست متقاضیان برای واردات خودرو صرفا از طریق انجمن واردکنندگان خودرو مورد بررسی و پذیرش خواهد بود.
  • کارت بازرگانی معتبر الزاماً باید به نام شخص و برای اشخاص حقوقی به نام مدیر عامل باشد و هر گونه فعالیت با کارت های بازرگانی متعلق به غیر از قبیل وکالتی، اجاره ای و .. ممنوع بوده و صرفاً انجام واردات خودرو توسط صاحب کارت امکانپذیر میباشد.

  در این رابطه کلیه مسولیتها متوجه مدیر عامل شرکت وارد کننده و یا شخص حقیقی اقدام کننده واردات خودرو به عنوان صاحب کارت می باشد. همچنین وارد کننده ملزم است پس از انعقاد قرارداد با نماینده رسمی اقدامات لازم جهت اخذ کارت گارانتی را به عمل آورد و در صورت عدم اقدام جهت اخذ کارت گارانتی توسط واردکننده، هیچگونه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نماینده رسمی نمی¬باشد و این سازمان نام وارد کننده خودرو را جهت عدم ادامه فعالیت وی در زمینه واردات خودرو به دستگاه های ذیصلاح منعکس می نماید. همچنین وارد کننده ملزم است پس از ورود خودرو تصویری از گواهی نامه گمرکی را به این سازمان ارائه دهد. بر همین اساس نماینده رسمی موظف است در ازاء دریافت3% ارزش سیف خودرو نسبت به انعقاد توافقنامه با شخص متقاضی اقدام نماید، اخذ هر گونه وجه اضافه تحت عناوین مختلف و یا اخذ تعهد نامه از متقاضی مبنی بر عدم درخواست خدمات گارانتی مطلقاً ممنوع بوده و در صورت عدم رعایت ضوابط مربوطه با شرکت های متخلف برخورد خواهد شد.در صورت عدم همکاری نماینده رسمی با اشخاص متقاضی واردات خودرو جهت عقد توافقنامه ارائه خدمات پس از فروش، این سازمان اقدامات لازم جهت تعلیق یا حذف نمایندگی متخلف به عمل خواهد آورد.
  3. ترخیص کلیه خودروهای ثبت سفارش از گمرک جمهوری اسلامی ایران، منوط به ارایه گواهی انطباق کالا (certificate of conformity –COC) به جمهوری اسلامی ایران می باشد که شرایط اخذ آن به شرح زیر می باشد:
  با هدف پرهیز از مشکلات اجرائی در هنگام ترخیص خودرو از گمرکات و جلوگیری ازضرر وزیان آتی ناشی ازعدم رعایت خرید و ورود خودروهای غیراستاندارد به کشور کلیه وارد کنندگان خودرو ملزم به داشتن گواهی انطباق کالا علاوه بر اسناد حمل در هنگام ترخیص خودروی وارداتی از گمرکات مجاز کشور می باشند.
  گواهی انطباق کالا (COC) گواهی مستندی است که طبق پروتکل های بین المللی توسط هر یک از شرکت های تولید کننده خودرو قابل صدور و ارائه به خریدار خودرو و به تفکیک هر شماره شاسی  (VIN) و با ذکر مشخصات عمومی و خاصه هر خودرو در گواهی میباشد.
  تاکید میگردد ارائه گواهیCOC  در ارتباط با ترخیص خودروهائی که ثبت سفارشات آنان پس از تاریخ ابلاغ دستور العمل تکمیلی فوق به گمرکات (01/07/1394) صورت گرفته باشد به همراه سایر اسناد حمل الزامی بوده و امکان ترخیص کالا بدون ارائه گواهی مذکور مقدور نخواهد گردید.
  همچنین گواهی COC میبایستی توسط شرکت تولید کننده خودروی وارداتی مجاز به کشور صادر گردیده باشد و صحت امضاء صادر کننده آن نیز یا توسط مقامات کنسولگری ایران در کشور سازنده به تائید رسیده  و یا توسط نماینده رسمی شرکت سازنده خودروی وارداتی در کشور از طریق مهر و امضای رسمی آن شرکت مورد تأئید قرار گرفته باشد .
  محتوای مندرجات گواهی COC علاوه بر مشخصات عمومی وخاصه خودروی تولیدی )نظیر شماره شاسی، رنگ، نوع، مدل، تاریخ تولید و حمل آن از کشور مبداء و …)  می بایست الزاما با موارد ذیل تطابق داشته باشد:
  الف- استانداردهای ایمنی 52 گانه ایران که همان استاندارد اروپایی با علائم مشخص E-MARK  می باشد
  ب-  مشخصات ارائه و بررسی و تأیید شده توسط کمیته فنی واردات خودرو (TYPE  APPROVAL)
  ج- استاندارد آلایندگی  EURO 5 و  یا EURO 6  موتور خودروی وارداتی (موردنظر با دستور العمل های صادره جاری از سوی  سازمان حفاظت محیط زیست)

   منبع:سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان