استفاده از ظرفیت خالی مراکز اسقاط با تنوع نیاز و اجرای طرح های جایگزینی

در چند سال گذشته، فرآیند اسقاط به طور مستقیم با واردات خودرو در ارتباط بوده و به نوعی مشتریان خودروهای خارجی هزینه خروج فرسوده‌ها را پرداخت کرده‌اند این در حالی است که به هر میزان واردات خودرو کاهش یابد ، طبعا فرسوده‌های کمتری نیز اسقاط خواهند شد و این مساله با توجه به تبعات منفی چون آلایندگی ، مصرف سوخت بالا و ایمنی پایین فرسوده‌ها به هیچ عنوان به نفع دول و مهمتر از آن جامعه نخواهد بود.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به افزایش ظرفیت خالی مراکز اسقاط گفت : در حال حاضر بخش قابل توجهی از ظرفیت مراکز اسقاط بر روی زمین بلاتکلیف باقی مانده است.

صدرو مجور 10 مرکز جدید اسقاط/افزایش ظرفیت خال مراکز اسقاط خودرو

مصطفی جودی در گفتگو همچنین با اشاره به وجود 130 مرکز اسقاط خودرو در کشور اظهار داشت : 10 مرکز جدید اسقاط از سال گذشته تاکنون مجوز و کد فعالیت دریافت کردند مسلما با این اقدام ظرفیت خالی مراکز اسقاط در کشور بیشتر خواهد شد.

وی همچنین با توجه به وضعیت مراکز اسقاط خودرو در کشور تصریح کرد : در حال حاضر وضعیت فعالیت اقتصادی مراکز اسقاط و بازیافت کشور ارتباط تنگاتنگی با شرایط و میزان وارات خودرو دارد در صورتی که واردات خودرو کاهش یابد مسلما مراکز اسقاط بازاری ندارند تا گواهی اسقاط صادر نمایند.

وی در ادامه با اشاره به کاهش 50 درصدی آمار واردات خودرو در سال گذشته اظهار داشت : در صورتی که آمار واردات خودرو افزایش یابد تبعا میزان اسقاط خودروها نیز در سال جاری افزایش خواهد یافت.

وی گفت : در حالی که در دومین ماه سال جدید قرار داریم تا این لحظه تحرک جدی در خصوص نیاز واردکنندگان به گواهی اسقاط بوجود نیامده است در نتیجه هم اکنون ظرفیت مراکز اسقاط بر روی زمین بلاتکلیف باقی مانده است.

وی با اشاره به عدم تغییر ظرفیت مراکز اسقاط یاد آورشد : ظرفیت و قابلیت مراکز اسقاط با توجه به افزایش مراکز جدید و کسب تجربیات بیشتر و از سویی استفاده از تکنولوژی های به روز می تواند تغییر کرده و یا افزایش یابد.

استفاده از ظرفیت خالی مراکز اسقاط با تنوع نیاز و اجرای طرح های جایگزینی

وی اظهار داشت : متاسفانه امروز ظرفیت مراکز اسقاط در تامین نیاز واردکنندگان انحصار یافته است از این رو در صورتی تنوع نیاز ایجاد شود و طرح های جایگزینی اجرایی و یا موارد قانونی که تاکید می کند که تولیدکنندگان داخلی موظف هستند تا 30 درصد از تولیدات را برای خروج خودروهای فرسوده اختصاص دهند عملیاتی شود قطعا تنوع در بازار نیاز ایجاد خواهد شد و مراکز اسقاط بازارهای متنوع تری را پیدا کرده و از این شرایط خارج خواهند شد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور افزود : اگر واردات افزایش یابد مسلما نیازمند گواهی اسقاط است که در چنین شرایط جریان اسقاط خودروها تسریع خواهد شد چرا که جایگاه دیگری برای تامین گواهی اسقاط وجود ندارد و مراکز اسقاط باید این نیاز را تامین کنند.

جودی با اشاره به شماره گذاری نزدیک به یک میلیون خودرو در سال گذشته ، به طرح این پرسش پرداخت و اظهار داشت : با توجه به آمار خودروهایی که شماره گذاری شده آیا خودرو نیز اسقاط شده است ؟ امروز با بررسی دقیق تر به این مساله پی خواهیم برد که خروج خودروهای فرسوده یک ضرورت استراتژیک برای کشور است.

وی در خصوص اجرای طرح های جایگزینی در سال گذشته گفت : در سال گذشته تنها سایپا چنین طرحی را اجرایی نمود که البته عدد آن نیز بسیار محدود بود.

به گفته وی اجرای طرح های جایگزینی ، اعمال قانون تولیدکنندگان در خصوص اختصاص 30 درصد از تولیدات برای خروج فرسوده ها می تواند کمک کمک نماید که شرایط و روند اسقاط خودروها تغییر کند.

وی تصریح کرد : البته شنیده ها حاکی از آن است که در کمیسیون های مربوطه به دولت مباحث جدی در خصوص اجرای این قانون صورت گرفته و با خودروسازان هم در این راستا مذاکراتی صورت گرفته است مسلما اجرای این قانون به صلاح محیط زیست ،اقتصاد و تولیدکنندگان داخلی خواهد بود که خودروهای فرسوده خارج شوند مسلما باید خیابان خالی وجود داشته باشد تا خودروی جدیدی در آن امکان تردد داشته باشد.

 

منبع: خبر خودرو